Uroczystość Bożego Ciała

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa tzw. Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Geneza święta sięga XIII wieku i była formą odpowiedzi Kościoła na pojawiające się wówczas nurty w teologii, które podkreślały symboliczną, a nie realną obecność Jezusa w Eucharystii. Święto przypomina nam o tajemnicy Ciała i Krwi Chrystusa, który jest obecny w Eucharystii oraz zaprasza do głębszego zrozumienia i przeżywania tajemnicy wiary. Kościół od samego początku głosił wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy. Opisali to trzej Ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz oraz i św. Paweł Apostoł.

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono później niż samo święto. Pierwszym śladem ich istnienia jest wzmianka o uroczystej procesji w Kolonii w latach 1265-75. Podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem.
W XV w. procesje eucharystyczne odprawiano w całych Niemczech, Anglii, Francji, północnych Włoszech i Polsce. W Niemczech procesję w uroczystość Bożego Ciała łączono z procesją błagalną o odwrócenie nieszczęść i dobrą pogodę, dlatego przy czterech ołtarzach śpiewano początkowe teksty Ewangelii i udzielano uroczystego błogosławieństwa. W Polsce zwyczaj ten wpisano do „Rytuału piotrkowskiego” (1631 r.). Natomiast rzymskie przepisy procesji przewidywały jedynie przejście z Najświętszym Sakramentem bez zatrzymywania się i błogosławieństwo eucharystyczne na zakończenie.

Również w naszym mieście odbyła się uroczysta Msza Święta oraz procesja do czterech ołtarzy wokół Rynku. Piękne ołtarze zostały przygotowane przez Państwa Mularskich, Państwa Walców, Rycerzy Kolumba oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Głogowie Małopolskim.
Procesje Bożego Ciała to okazja do publicznej manifestacji, że wiara nie jest tylko sprawą prywatną, realizowaną w przestrzeni sakralnej lub rodzinnej, ale że winna ona przenikać życie społeczne we wszystkich jego wymiarach.

Galeria zdjęć: Boże Ciało A.D. 2024

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.