„FELIETON WIKAREGO” na niedzielę 24 maja 2020 r.

Zapraszamy do lektury felietonu naszego wikariusza ks. Dariusza Mikruta:

„CODZIENNOŚĆ I SPOTKANIE Z BOGIEM”

Wielu ludziom wydaje się, że Boga można doświadczyć tylko gdzieś na wyjątkowym nabożeństwie czy miejscu wskazanym. Zapominają, że Chrystus Bóg – człowiek:  „zstępuje” z nieba, aby przemówić do człowieka i „wstępuje” do niego po wypełnieniu swojego dzieła – jak napisał Agostino Terrani. Postawmy sobie pytanie: jakie zadanie odkrywam osobiście w swoim życiu, w kontekście Bożego wezwania? Czy mam świadomość, że jestem Bogu potrzebny? Odpowiedzi na wyżej postawione pytania zostaną w naszych sercach, aby pomagać nam dokonywać odpowiednich wyborów życiowych, by nie zagubić celu – jakim jest – szczęście wieczne.

W obliczu ciągłego zagrożenia epidemicznego pragniemy odkrywać sens naszej chrześcijańskiej wędrówki. Nie możemy ulegać strachowi i zgubnemu pesymizmowi. Taka postawa i tak nas nie uratuje przed jakimkolwiek zagrożeniem. Jedynie pokój serca i świadomość, że nie idziemy sami, ale Chrystus jest z nami, pozwala nam odkrywać wewnętrzne bezpieczeństwo. Nie wolno nam ulegać strachowi, ale trzeba nam być ciągle gotowym na spotkanie z Panem. Przypomina mi się wypowiedź młodej mieszkanki Łodzi, gdy wszyscy straszyli o zagrożeniu terrorystycznym w 2016 roku:  „mamo pojadę
na spotkanie z papieżem, nie boję się nawet śmierci, bo wierzę w Boga, który daje życie, ale i kiedy chce je zabiera. Jestem gotowa na wszystko, byłam u szczerej i dobrej spowiedzi, mam pokój serca, przecież jak będę miała zginąć, to czy będę w swoim pokoju w Łodzi, czy gdziekolwiek indziej, to moje życie i tak się zakończy. Każdy ma swój czas na dawanie świadectwa, nie bój się o mnie, ale po prostu zacznij ufać Jezusowi i tak wszystko od Niego zależy”.

Po tych słowach owa matka zamarła w zadumie, poczuła wielki wstyd i zaczerwienienie
na twarzy, zobaczyła głęboko wierzącą córkę. Ona sama dostrzegła w sobie wielkie braki, chęć kontrolowania wszystkiego, ulegania światowej gonitwie, która nie daje pokoju serca, ale wprowadza wielkie zamieszanie.

Drogi Czytelniku, a Ty jak się teraz czujesz? Czy wierzysz w to, że Bóg ma wobec Ciebie piękny plan miłości, który On realizuje krok po kroku? Pozwalasz Mu się prowadzić? Zastanów się jakie wezwanie słyszysz dziś stojąc na Górze Oliwnej, która była miejscem wniebowstąpienia Jezusa?
Z tej góry, gdzie rozpoczęła się męka Chrystusa, wzięła początek także Jego chwała. W mówieniu o Zmartwychwstaniu i Wniebowstąpieniu Jezusa apostołowie dają nam do zrozumienia, iż rzeczywistość Boska wykracza poza przestrzeń i czas. Wydarzenia te są „Zwycięstwem bliskości Boga nad odległością Boga”.