„FELIETON WIKAREGO” na niedzielę 17 listopada 2019 r.

Zapraszamy do lektury felietonu naszego wikariusza ks. Dariusza Mikruta:

OJCZYZNA NASZA I MY SAMI…

Klimat 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę udzielił się nam wszystkim. Analizując teksty różnych myślicieli;  napotkałem na wypowiedź kardynała Pietro Parolin: „Jest mi znana historia rozbiorów Polski przez trzech zaborców .Znam dramatyczną walkę Polaków o wolność w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym. Znane są powszechnie zmagania Polaków o wolność podczas II wojny światowej. Niedawno minęła 70. rocznica słynnej bitwy pod Monte Cassino. Walczyliście o wolność waszą i naszą. A potem Powstanie Warszawskie i ofiara prawie trzystu tysięcy ludzi. Wreszcie dramatyczny los, jaki spotkał wasz kraj w wyniku II wojny światowej i geopolitycznych rozstrzygnięć, podjętych ponad waszymi głowami”.

Zbudowałem się tymi słowami świadczącymi o wielkim sercu kardynała i ogromnym szacunku dla cierpiącego narodu Polskiego, który przez wieki budował obraz obywatela, nawet wtedy gdy Polski nie było na mapie świata przez 123 lata. Warto byśmy wszyscy podjęli gorliwą modlitwę za naszą wspólnotę narodową, za naszych przodków i bohaterów, aby z tej lekcji historii wyjść umocnionym oraz gotowym do wychowywania młodego pokolenia w duchu odpowiedzialności; nie tylko za samych siebie,
ale i za współbraci i siostry.

Prawdziwy patriotyzm, pozbawiony wrogości do kogokolwiek, nacechowany zdrową religijnością będzie piękną drogą do walki z wszechpanującą tendencją do narzekania i popadania w stany depresyjne. Bez najmniejszej wątpliwości możemy stwierdzić, że polskie dzieje są nierozerwalnie związane z wiarą w Boga. Prośmy zatem Pana historii, by nadal błogosławił naszej ojczyźnie. Dla niej każdy czas jest trudny, gdyż wymaga od jej obywateli czujności, roztropności i zaangażowania. Wykorzystujmy czas odzyskanej wolności na pielęgnowanie wartości, które przez wieki pozwoliły narodowi zachować swoją polską i chrześcijańską tożsamość.

Bóg jest potężniejszy niż wszystkie te życiowe sytuacje. Przede wszystkim On jest Panem życia i śmierci. Dla, nas wierzących, śmierć – o której w listopadzie wiele rozważamy, nie oznacza końca, zatem nie musimy się jej obawiać. Również i przez współczesny świat Bóg nas przeprowadzi swoim potężnym ramieniem i wprowadzi do ojczyzny wiecznej w Niebie. „Charakterystyczna powinna być dla nas postawa zaufania”, jak pisze Mirosław Cichoń w swoim komentarzu do tekstów liturgicznych XXXIII niedzieli zwykłej. Chrystus  zapowiada, że w najtrudniejszych momentach przyjdzie, aby udzielić nam darów wymowy
i mądrość. Wesprze nas w momentach, gdy będziemy zmuszeni do złożenia świadectwa naszej wierze.

Pamiętać należy, że ze względu na wiarę w Chrystusa nie wszyscy będą akceptować nasze poglądy, a także nas samych. Czasami może okazać się, że nawet najbliżsi, odwrócą się od nas. Niech nie stanowi to dla nas żadnej przeszkody, ponieważ sam Bóg weźmie nas opiekę i da odczuć swoją miłość i prowadzić nas do ojczyzny niebieskiej.

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.