Zapraszamy na nabożeństwa majowe

Wszystko mówi dziś do Ciebie,
Głosy ludzkie, kwietne, wietrzne
I doczesne, i przedwieczne,
Wszystko się u stóp Twych kaja,
Pąki w sadach, ziarna w glebie,
Wszystko garnie się do Ciebie,
Ty gwiaździsta Pani Maja…!

(M. Wolska )

Maj – miesiąc, w którym w sposób szczególny czcimy Najświętszą Maryję Pannę. Z Majową Królową wiąże się tzw. “majówka” czyli nabożeństwo majowe, od wieków stanowiące nierozłączny element życia w wierze. Historia nabożeństw w Kościele sięga czasów króla Alfonsa X, który w niezwykły sposób starał się zachęcić wiernych do oddawania czci Matce Bożej. Stad też, na przełomie XIII i XIV wieku zaczęto poświęcać Maryi miesiąc maj. W Polsce pierwszymi, którzy to nabożeństwo odprawili byli Jezuici z Tarnopola, kolejnymi, misjonarze z Warszawy z kościoła św. Krzyża w roku 1852.

Bardzo rozpowszechniony i trwający w wielu miejscach jest zwyczaj, odprawiania majówek przy kapliczkach. W ostatnich dniach kwietnia, mieszkańcy wiosek i osiedli zdobią obrazy i figury Matki Bożej kwiatami oraz kolorowymi wstążkami. Wokół nie brakuje także generalnych porządków.

W SANKTUARIUM NABOŻEŃSTWO MAJOWE CODZIENNIE O GODZ. 17:30. ZAPRASZAMY!!!